TOPRAK-TAŞ ve CAM ESERLER

  Envanter No 1
  Adı Kandil
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Bizans
  En/Boy/Yük. 52 /84 /30 /Discus Çapı 16 mm.
  Tanımı;Uca doğru daralan oval formda, kulp çıkıntısı mahmuz şeklinde. Hava deliği ile fitil deliğinin arasındaki alan dikey yivlerle bezenmiştir. Discus ile omuz arasındaki boşlukta diyagonal  yivler bulunmaktadır. Kulpun altı iki kabartma yay ile bezenmiştir. Uç kısmında nokta şeklinde bezemeler vardır. Koyu gri hamurlu, gri astarlıdır.

..

  Envanter No 6
  Adı Kandil
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Bizans
  En/Boy/Yük. 60 /86,5 /31 /Discus çapı 18 mm
  Tanımı;Uca doğru daralan oval gövdelidir. Dip kısmı kandilin formunda, çıkıntılı olarak yapılmıştır. Kulp çıkıntısı mahmuz şeklindedir. Yağ deliği ve fitil deliği yuvarlak formludur. Yağ deliğinin etrafı olukla  sınırlandırılmıştır. Gövde üzerinde bitkisel motifler yer almaktadır. Açık devetüyü hamurlu ve astarsızdır.
 

..

  Envanter No 7
  Adı Ağırşak
  Cinsi Taş
  Devri ?
  En/Boy/Yük. Yük. 20 /Çap 28,5 / Delik.Çapı 8 mm
  Tanımı;Konik formlu, ortadan deliklidir. Alt kısmı iç bükey formludur. Bej renkli, yumuşak bir taştan yapılmıştır.
 

..

  Envanter No 8
  Adı Ağırşak
  Cinsi Taş
   Devri ?
  En/Boy/Yük. Yük. 9 / Çap 21 / Delik.Çapı 4 mm
  Tanımı;Basık konik formlu, ortadan deliklidir. Alt kısmı düzdür. Üst kısmında altı adet kazınarak yapılmış, merkezlerinde birer nokta bulunan iç içe geçmiş daireye yakın formda motifler yer almaktadır. Siyah renkli sert bir taştan yapılmıştır. Gövde üzerinde yer yer aşınmalar görülmektedir.

..

  Envanter No 9
  Adı Ağırşak
  Cinsi Kemik
  Devri ?
  En/Boy/Yük. Yük. 17 / Çap 30 / Delik.Çapı 6 mm
  Tanımı;Konik formlu, ortadan deliklidir. Alt kısmı düzdür. Üst kısmında birbirine paralel yivler arasında diyagonal yivler ve merkezlerinde nokta bulunan daire motifleri yer almaktadır. Perdahlanmıştır. Devetüyü rengindedir. Üzerinde aşınmalar ve yıpranmadan meydana gelen delikler görülmektedir.

..

  Envanter No 10
  Adı Ağırlık
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri ?
  En/Boy/Yük. 36/40/Kal. 11 mm/Delik.Çapı 6 mm
  Tanımı;Köşeleri yuvarlatılmış dörtgen formlu, ortası deliklidir. Her iki yüzde yeşil ve beyaz boya izleri vardır. Kahve rengi hamurludur.


 

..

  Envanter No 15
  Adı Tek Kulplu Vazo
  Cinsi Pişmiş toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Ağız Çapı 9,3 / Gövde.Çapı 13,6 / Yük. 12,1 cm
  Tanımı;Koyu gri hamurlu ve astarlı. Mika katkılı yuvarlak dışa çekik ağız kenarlı, yuvarlak omuzlu, basık yuvarlak gövdeli küçük ve kenarları belirtilmiş düz diplidir. Omuzdan gövdeye birleşen dikey, tek şerit kulpludur.

..

  Envanter No 16
  Adı Tek Kulplu Testi
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Ağız Çapı 8,2 / Gövde Çapı 13,1 / Yük 13,8 cm
  Tanımı;Gri renkte hamurlu ve astarlı. Yoğun mika katkılı hamurlu. Hafif dışa taşırılmış basit ağız kenarlı, kısa boyunlu, basık yuvarlak gövdeli ve düz diplidir. Dikey tek şerit kulpu ağız kenarından yükselerek gövdeye birleşmektedir.

..

  Envanter No 17
  Adı Çanak
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Ağız Çapı 17,5 / Gövde Çapı 17,5 / Yük.6,9 mm
  Tanımı;Gri hamurlu ve astarlıdır. Geniş ağız kenarı içe doğru kalınlaştırılmış. İç kısmı çukurdadır. Hafif yükseltilmiş halka diplidir. İçi koyu gri astarlıdır. Dışı hamuru renginde bırakılmıştır. Hamuru mika katkılıdır.

..

  Envanter No 18
  Adı Çift Kulplu Testi
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Ağız Çapı 4  / Gövde Çapı 10,8 / Yük. 13,4 cm
  Tanımı;Devetüyü hamurlu ve astarlıdır. Hamuru mika katkılıdır. Enine ve dikine perdah izleri ile kaplıdır. Küçük dışa çekik ağız kenarlıdır. İnce boyunlu, şişkin, yuvarlak gövdelidir. Boyundan gövdeye bağlanan dikey, çift yuvarlak kulpludur. Kulpun alt tarafında  gövdeye doğru /I\ motifi ile süslenmiştir. Kazıma şeklindeki bu süs diğer kulpun altında da vardır. 

..

  Envanter No 19
  Adı Testicik
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Ağız Çapı 5,1 / Gövde Çapı 7,8 / Yük. 10,2 cm
  Tanımı;Devetüyü renkte hamurlu ve pembemsi devetüyü renkte astarlıdır. Dışa kalınlaştırılmış ağız kenarlı, boyundan gövdenin üst kısmına bağlanan dikey, tek yuvarlak kulplu ve düz diplidir. Ağız kenarının içi, dışı ve boyunla gövdenin birleştiği yerde boya bezemeler mevcuttur. Kahverengi renkteki boya bezeme gövde üzerinde de mevcuttur. Yuvarlak gövdeli olup ağız kenarı ile omuz üzerinde ip delikleri mevcuttur.

..

  Envanter No 20
  Adı Vazocuk
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Ağız Çapı 4,2 / Gövde Çapı 5,4 / Yük. 6,1 cm
  Tanımı;Kahve rengi hamurlu ve astarlıdır. Ağız kenarı dışa taşırılmış, omuzdan çıkıp gövdeye birleşen dikey, tek şerit kulpu kırılarak korunmamıştır. Keskin kenarlı halka diplidir. Hamuru bol mika katkılıdır. Karnın altında dairesel yivlerle süslüdür.

..

  Envanter No 21
  Adı Testicik
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Gövde Çapı 5,6 / Yük. 6,7 cm
  Tanımı;Kiremit kırmızısı hamurlu ve astarlıdır. Ağız kenarı kırılarak korunamamıştır. Boyundan omuza birleşen dikey, tek köşeli kulpludur. Şişkin gövdeli, keskin kenarlıdır. Küçük halka bir dibe sahiptir. İçi ve gövdesi kiremit kırmızısı renkte astarla kaplıdır. Gövdeden dibe kadar olan kısmı hamuru renginde bırakılmıştır.

..

  Envanter No 22
  Adı Çanak
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Ağız Çapı 13,3 / Yük. 6,4 cm
  Tanımı;İnce kum katkılı hamuru oldukça homojen. Geniş ağız kenarı içe eğik olarak yapılmıştır. Hafif keskin omuzlu, çıkıntılı halka diplidir. İçi ve omuzdan dibe kadar olan bölümü kiremit kırmızısı renkte astarla kaplanmıştır. Ağız kenarının dışı hamuru renginde bırakılmıştır.

..

  Envanter No 23
  Adı Çift Kulplu Fincan
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük Ağız Çapı 9,4 / Yük. 8 cm.
  Tanımı;Kiremit kırmızısı renkte hamurlu ve aynı renkte akıtma astarlı ve perdahlıdır. Gövde cidarı ile aynı kalınlıkta bırakılmış yuvarlak ağız kenarlı, dibe doğru daralan şişkin gövdeli ve halka diplidir. Karşılıklı olarak yapılmış, halka kulpun üzerinde geri döndürülmüş şeritten oluşmuştur.
 

..

  Envanter No 24
  Adı Yonca Ağızlı Testicik
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük/Dğr. Gövde Çapı 7,2 / Yük. 7,8 cm
  Tanımı;Kiremit kırmızısı renkte hamurlu ve astarlı, parlak perdahlıdır. Yonca ağızlı, kısa silindirik boyunlu ve basık, şişkin gövdelidir. Halka diplidir. Karın üzerinden çıkarak ağza bağlanan tek kulpludur.

..

  Envanter No 38
  Adı Kandil
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Bizans
  En/Boy/Yük. 6 cm / 8,3 cm / 3 cm
  Tanımı;Kalıpta yapılmış olup pembemsi hamurludur. Yuvarlak kenarlı, konik gövdeli düz diplidir. Diskusta yağ deliği mevcuttur. Fitil deliği sade olup diskusun uzantısı şeklindedir ve etrafında yanık izleri vardır. Diskus üzerinde kabartı şeklinde süslemeler vardır. Gövde üzerinde çıkıntı şeklinde küçük kulpu mevcuttur.

..

  Envanter No 39
  Adı Alabastron ( Koku Kabı)
  Cinsi Cam
  Devri Helenistik ( İ.Ö. 5-2 yy.)
  En/Boy/Yük. Çapı 3,5 cm / Yük. 11 cm
  Tanımı;Helenistik dönemin iğ biçimli alabastronları grubuna girmektedir. Kum-maça tekniğiyle yapılmıştır. Dışa taşkın ağız kenarlı, kısa boyunlu, aşağı doğru şişkinleşen oval gövdeli, yuvarlatılmış sivri diplidir. Siyah cam hamuru üzerine beyaz cam lif kullanılarak kordon ve tüy (telek) deseni ile bezenmiştir.

..

  Envanter No 41
  Adı Tezgah Ağırlığı
  Cinsi Taş
  Devri Selçuklu
  En/Boy/Yük. Gövde Çapı 8,8 / Yük 10,2 cm
  Tanımı;Dibe doğru daralan armudi gövdelidir. Şişkin omuzlu, yuvarlatılmış sivri diplidir. Askı tutamağı kalınlaştırılmış ağız kenarlı ve ortasından yuvarlak deliklidir. Tutamağın altında, omuz üzerinde konsantrik daire biçiminde yiv süsleme vardır. Gövde üzerine çarpı motifi kazınmıştır.

..

  Envanter No 42
  Adı Havan Altlığı
  Cinsi Taş
  Devri Selçuklu
  En/Boy/Yük. Gövde Çapı 10,2 / Yük. 5,8 cm
  Tanımı;Dış yüzeyi kare formlu , iç yüzeyi yuvarlaktır. Kare formun köşeleri kesilerek, yuvarlak ağız kenarları yapılmıştır. Kesilen kare köşelere; aynı zamanda alt kısımdan da oyularak (kısmen) kulp işlevi kazandırılmıştır. Düz diplidir.

..

  Envanter No 44
  Adı Unguentarium (Koku Kabı)
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Ağız Çapı 2,6 / Yük. 17,5 cm
  Tanımı;Devetüyü renginde hamurlu. Dışa çekik ve kalınlaştırılmış yuvarlak ağız kenarlı. Uzun Silindirik boyunlu. Boyunun devamı olarak dibe doğru genişleyen, hafif şişkin, uzun gövdelidir. Düz diplidir.

..

  Envanter No 45
  Adı Testi
  Cinsi Pişmiş toprak
  Devri Hitit
  En/Boy/Yük. Gövde Çapı 16,5 / Ağız Çapı 6,2x6/ Y. 26,5 cm
  Tanımı;Hafif dışa çekik, basit, yuvarlak ağız kenarlı, silindir boyunlu yumurta biçimli gövdeli, sivri diplidir. Omuzdan dik çıkan, yuvarlak kesitli tek kulp, ağız kenarının altında boyuna bağlanmaktadır. Pembemsi devetüyü renginde hamurludur.
 

..

  Envanter No 46
  Adı Kandil
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Geç roma
  En/Boy/Yük. 6 cm / 10 cm / 3,4 cm
  Tanımı;Devetüyü hamurlu, yuvarlak kenarlı, konik gövdeli, halka diplidir. Discus etrafında bir sıra kabartma ve çizgi şeklinde bezemeler vardır. yağ deliğinden fitil deliğine doğru kabartı şeklinde süsleme vardır. Fitil deliğinin etrafında yanık izleri olup gövdede çıkıntı şeklinde küçük bir tutamağı vardır.

..

  Envanter No 47
  Adı Kap
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Gövde Çapı 8,4 / Yük. 10,9 cm
  Tanımı;Kalınlaştırılmış, yuvarlak ağız kenarlı, kısa silindirik boyunlu, yuvarlak omuzludur. Dibe doğru daralan şişkin (topaç biçimli) gövdeli, sivri diplidir. Devetüyü renginde hamurlu olup, gövde üzerinde çark izleri belirgindir.

..

  Envanter No 48
  Adı Kap
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Gövde Çapı 10,7/Omuz Çapı 10,4 / Yük. 12 cm
  Tanımı;Kalınlaştırılmış yuvarlak ağız kenarlı ,kısa silindirik boyunlu,keskin omuzludur. Omuzdan dik açı ile inen ve dibe doğru dışbükey bir açı ile şişkinleşen gövdeli,sivri diplidir. Açık kiremit renkli hamurlu olup , gövde üzerinde çark izleri belirgindir.
 

..

  Envanter No 58
  Adı Amphora
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Roma
  En/Boy/Yük. Çapı 18 , Boyu 75 cm.
  Tanımı;  Çift kulplu,sivri diplidir.Alt ve üst kısmına nazaran bel kısmı daha dardır.Gövde üzerinde enine yivler görülmektedir.

 

..

  Envanter No 59
  Adı Amphora
  Cinsi Pişmiş Toprak
  Devri Bizans
  En/Boy/Yük. Çapı 22 , Boyu 43 cm.
  Tanımı; Boyundan omuza bağlanmış çift kulpu vardır.Gövde omuzlardan aşağıya doğru daralarak düğme şeklinde bir diple sonlanmaktadır.Yivler de boyunda ve gövde üzerinde yer almaktadır.
 

..

  Envanter No I-1
  Adı Ağırşak (a-d)
  Cinsi Taş
  Devri İ.Ö. I Bin
  En/Boy/Yük/Dğr. 19x10, 16x11, 16x6, 14x7 mm
  Tanımı;a) Basık gövdeli, konik, altı hafif içe bombeli. b) Konik gövdeli, üstte ve altta iki sıra dairesel çizgili c) Basık konik gövdeli. altı düz, ip deliği oldukça küçük açılmış. d) Basık konik gövdeli, Altı ve üstü düz olarak kesilmiş, altta dairesel bir çizgi, gövdenin üzeri birbirini kesen diyagonal çizgilerle süslü.
  Envanter No I-18
  Adı Ağırşak
  Cinsi Taş (Gri renkte)
  Devri İ.Ö. I.Bin
  En/Boy/Yük. En 3,6 cm Yük. 1,1 cm
  Tanımı;Basık konik gövdeli, altı düz, 1,1 cm genişliğinde ip deliğine sahip. Alt kısımda boydan boya dolanan dikey yivler var. Ağırşağın yüzeyi oldukça iyi parlatılmış.